Why Serve at Bexley Seabury

During the week of June 11, Bexley Seabury hosted 37 particpants in “Why Serve,” a conference sponsored by the Episcopal Church Department of Ethnic Ministries. The conference is dedicated to people of color looking at ministry in the Episcopal Church. Ethnic Missioners of the Episcopal Church were in attendance, including Bradley Hauff, Indigenous; Angela Ifill, Black; Winfred Vergara, Asian American. and Anthony Guillén,Hispanic/Latino.

The main focus of the conference was to create a space where people of color could share their experience of service in the Episcopal Church, and to create a network of support for their ministries moving forward. The conference also demonstrated to them that they are not alone in the church in ministering to people of color in their midst.

The conference included an opportunity for the ethnic missioners to highlight and invite people to take part of their initiatives, as well as time to caucus by ethnicity, highlighting their own challenges and opportunities.

Other topics included leadership in a Multicultural church, Involvement in the public square, vocation and the values of the Jesus Movement. Bexley Seabury’s Recruiter, Jaime Briceno, was the point person and did all the pre-conference arranging and participated daily in conference activities

 

June 2017 ALUMNI CYCLE OF PRAYER

June 5 – Bexley Hall and Seabury-Western Class of 2007

Barbara Kempf, Richard Krapf, Jeanne Leinbach, Frank Marshall, Susan Nebel, Susan E. Osborne-Mott, Elizabeth Popplewell, C. Davies Reed, Ian Reed Twiss, Melissa Remington, Steven Rottgers, Beth Scriven, Janice Watts, John H. Wengrovius, Joseph Whitehurts, Joel Almono

June 6 – Bexley Hall and Seabury-Western Class of 2008

Hannah Anderson, Gina Arents, Deborah R. Brown, William B. Carlin, Les Carpenter, Kathleen J. Charles, Shawn Clerkin, Joseph T. Czolgosz, Susan D. Dashler, Catherine B. Dempesy, Dana K. Emery, Leslie Flemming, Tyrone Fowlkes, Marjorie Gerbracht-Stagnaro, James Hamilton, John F. Hartman, Andrew Johnson, David Kendall-Sperry

June 7 – Bexley Hall and Seabury-Western Class of 2008 & 2009

Michele L. Matott, Lauren McDonald, Bradley Pace, Joann M. Piatko, Harold Roberts, Kim Rossi, William F. Sangrey, Richard C. Sauerzopf, Sallie Schisler, Tom Siebert, Theresa Thornton, Court Williams, Jenny Jo Woods, Antionette J. Azar, Debra Q. Bennett, Vincent Black, Julianna Buenting, Ronald L. Davis

June 8 – Bexley Hall and Seabury-Western Class of 2009

Daniel Diss, David Englund, Thomas J. Fehr, Timothy Fleck, Aaron R. Gerlach, Kay M. Houck, Donna M. Ialongo, Kristofer Lindh-Payne, Elizabeth Molitors, Rhoda S. Montgomery, Jessica L. Nelson, Janet Oller, Jesse Perkins, Marion Phipps, Christine Plantz, Meg C. Rhodes, Suzannah Rohman, Michael J. Ryan

June 9 – Bexley Hall and Seabury-Western Class of 2009 & 2010

Andrew Shirota, Mary Stubbs, Roger D. Walker, Lora Walsh, Lisa G. Ward, Kristin U. White, Rob Willmann, Audra M. Abt, Martin J. Carney, Christopher Coughlin, Randall Day, Gawain de Leeuw, Judith A. DeLorme-Loftus, Robert E. Droste, Joan Grant, Jennifer Hammargren, Jim Harrison, Sharon Hayston

June 12 – Bexley Hall and Seabury-Western Class of 2010 & 2011

Francis A. Hubbard, Helen Jacobi, Karen A. King, Gene B. Manning, Raymond Massenburg, Lora C. Messer, Leon C. Mozeliak, Andrew Sheldon, Jonathan Sy, Beth Taylor, Michael Wernick, Louise Yakubisin, Robert Alltop, Wren Blessing, Diane J. Bruce, Michael C. Fedewa, Luke Fodor, David Getreu

June 13 – Bexley Hall and Seabury-Western Class of 2011 & 2012

Rosalind Hughes, Joseph A. Lane, Martha E. Lang, Matthew Lawrence, MJ D. Leewis-Kirk, Liz Meade, Nurya L. Parish, Lisa A. Tucker-Gray, Marsha Vollkommer, Mary White, Edward Bird, Katherine Doyle, Jennifer Hulen, Frank Impicciche, Ethan A. Jewett, Shaun LaDuc, Marie Mulford, Paul S. Nahirney

June 14 – Bexley Hall and Seabury-Western Class of 2012-2014

Lisa O’Rear, Michael A. Petrochuk, Linnea R. Stifler, Keila Thomas, Anthony J. Vaccaro, Jon M. White, Sarah Brock, Susan Carter, Adrienne Clements, Elizabeth Frank, Joyce Keeshin, Rose A. Lonsway, Eduardo Rivera, Robert Saik, Chadwick Slater, Lizbeth Tulloch, Christopher Beasley, Shawn Dickerson

June 15 – Bexley Hall and Seabury-Western Class of 2014 & 2015

Benjamin Garren, Ann Goraczko, Peter Kang, Lily Marx, Juan Perez, Nikki Seger, Patricia J. Stansfield, Jana Troutman-Miller, Whitney Smith, Gene A. Stack

June 16 – Bexley Hall and Seabury-Western Class of 2016 & 2017

Kevin Beesley, Paul Castelli, John Hogan, Margaret Leidheiser-Stoddard, Mary Naughton, Jim Pashturro, Troy Preston, Scott Steiner, Andrew VanBuren, Andrew Christianssen, Padraic Collins-Bohrer, David G. Jackson, Stephen Lane, Brian Palmer, Virginia Tyler Smith